Prospecte Medicamente

welcome to our blog

We are Magcro

Posts

Comments

The Team

Blog Journalist

Connect With Us

Join To Connect With Us

Portfolio

    Posted by: dr C Posted date: luni, ianuarie 21, 2013 / comment : 0



       Panadol 500 mg comprimate efervescente
           Paracetamol


    CE ESTE PANADOL 500 mg ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

    Panadol 500 mg  comprimate efervescente conţine paracetamol care este analgezic (acţionează
    împotriva durerii) şi antipiretic (ajută la scăderea temperaturii corpului în caz de febră).
    Panadol 500 mg comprimate efervescente este indicat în tratamentul simptomatic al durerilor de
    intensitate uşoară până la moderată, cu diferite localizări: dureri de cap, , migrene, dureri de spate,
    dureri reumatice (inclusiv durerea din osteoartrită) şi musculare,dureri ale articulaţiilor,  nevralgii,
    durere şi febră postvaccinală, dureri asociate răcelii şi gripei, dureri în gât, dureri de dinţi (inclusiv
    cele apărute după proceduri stomatologice-extracţii dentare) şi dureri menstruale. De asemenea,
    ameliorează disconfortul din răceală şi gripă şi ajută la scăderea temperaturii.
     ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI PANADOL 500 mg
    Nu utilizaţi Panadol 500 mg comprimate efervescente
       -   dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale
    medicamentului.
    - dacă suferiţi de boală hepatică activă;
    - dacă aţi fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază;
    - la copii cu vârsta sub 6 ani.
    Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Panadol 500 mg comprimate efervescente
    - dacă suferiţi de o afecţiune severă a ficatului sau rinichilor, inclusiv de o afecţiune hepatică
    alcoolică (creşte riscul hepatotoxicităţii);
    - dacă aveţi leziuni hepatice preexistente este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul
    tratamentului de lungă durată şi cu doze mari.
    - dacă urmaţi un tratament cu restricţie de sare

    Nu depăşiţi dozele recomandate.
    Nu va fi administrat pe o perioadă mai mare de 3 zile, fără consult medical.
    Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicului.
    Este interzis consumul de băuturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu paracetamol.
    Vă rugăm să informaţi medicul dacă oricare din situaţiile mai sus menţionate sunt valabile sau au fost
    valabile pentru dumneavoastră.
    Utilizarea altor medicamente
    Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte
    medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală :
     metoclopramid sau domperidon – medicamente utilizate pentru tratamentul greţurilor şi
    vărsăturilor.
     colestiramină – răşină fixatoare de acizi biliari, medicament utilizat pentru tratamentul
    colesterolului crescut.
     anticoagulante (medicamente folosite pentru subţierea sângelui, de exemplu warfarină sau
    cumarinice) şi trebuie să folosiţi un analgezic zilnic, o perioadă lungă de timp; totuşi, puteţi
    lua Panadol 500 mg comprimate efervescente în mod ocazional.
     barbiturice (somnifere);
     antidepresive triciclice;
     anticonvulsivante;
     contraceptive orale;
    Efectele altor medicamente pot fi modificate sau aceste medicamente pot modifica efectele Panadol
    500 mg comprimate efervescente, dacă acestea sunt administrate concomitent. În acest caz, medicul
    dumneavoastră poate schimba tratamentul dumneavoastră sau instrucţiunile de dozare.
    Nu luaţi Panadol 500 mg comprimate efervescente concomitent cu un alt medicament care conţine
    paracetamol.
    Utilizarea Panadol 500 mg comprimate efervescente cu alimente şi băuturi
    Nu se cunosc interacţiuni cu alimentele sau băuturile.
    Sarcina şi alăptarea
    Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice
    medicament inclusiv Panadol 500 mg comprimate efervescente.
    Puteţi lua ocazional acest medicament în timpul perioadei de sarcină sau alăptare.
    Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
    Paracetamolul nu are nici o influenţă asupra capacităţii dumneavoastră de a conduce vehicule sau de a
    folosi utilaje.
    Informaţii importante privind unele componente ale Panadol 500 mg comprimate efervescente
    Medicamentul conţine 427 mg sodiu pe comprimat. Acest lucru trebuie avut în vedere la  pacienţii
    care urmează o dietă cu restricţie de sodiu.
    Medicamentul  conţine sorbitol. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la
    unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
    Dacă medicul dumneavoastră v-a  atenţionat că aveţi o intoleranţă la unele  categorii de glucide , vă
    rugăm să-l întrebaţi  înainte de a lua acest medicament.
    CUM SĂ UTILIZAŢI PANADOL 500 mg
    Utilizaţi întotdeauna  Panadol 500 mg comprimate efervescente  exact aşa cum v-a spus medicul
    dumneavoastră.  Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi
    sigur.
    Comprimatele efervescente trebuie dizolvate în cel puţin jumătate de pahar cu apă înainte de utilizare.
    Panadol 500 mg comprimate efervescente se administrează numai pe cale orală.
    Adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta de 12 ani şi peste:
    Doza recomandată este de 1-2 comprimate o dată, dizolvate în apă, la fiecare 4 – 6 ore, în funcţie de
    necesităţi, de maximum  4 ori pe zi. A nu se administra la intervale mai mici de 4 ore. Nu luaţi mai
    mult de 8 comprimate în  decurs de 24 de ore.
    Copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 12 ani :
    Doza recomandată este de  ½ -1 comprimat dizolvat în apă, la fiecare 4 – 6 ore, în funcţie de
    necesităţi.
    Copii cu greutate corporală între 21 şi 25 kg (cu vârsta între 6 şi 10 ani): doza este de ½ comprimat
    efervescent o dată; dacă este necesar, doza se repetă după un interval de cel puţin 4 ore, fără a se
    depăşi 6 jumătăţi de comprimat efervescent pe zi.
    Copii cu greutate corporală între 26 şi 40 kg (cu vârsta între 8 şi 12 ani): doza este de 1 comprimat
    efervescent o dată; dacă este necesar, doza se repetă după un interval de 6 ore, fără a se depăşi 4
    comprimate efervescente pe zi.
    Copiii nu trebuie să ia doza recomandată la intervale mai mici de 4 ore şi nu se vor depăşi 4
    comprimate în decurs de 24 de ore.
    Panadol comprimate efervescente nu se va administra copiilor mai mult de 3 zile fără întrerupere.
    Copii cu vârsta sub 6 ani
    Se va administra paracetamol într-o concentraţie şi formă farmaceutică adecvată vârstei.
    Acest medicament nu este recomandat copiilor mai mici de 6 ani.
    Modul şi frecvenţa administrării
    Administrarea regulată evită fluctuaţiile intensităţii durerii sau febrei.
    La copii, trebuie să existe un interval regulat între administrări, atât ziua cât şi noaptea, preferabil de 6
    ore şi nu mai puţin de 4 ore.
    La adulţi trebuie să existe un interval de cel puţin 4 ore între administrări.
    A nu se depăşi doza recomandată.
    A nu se lua concomitent cu alte produse care conţin paracetamol.
    Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.
    Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Panadol 500 mg comprimate efervescente
    Adresaţi-vă medicului dumneavoastră şi spuneţi-i cu exactitate cât de mult aţi luat sau mergeţi la
    camera de gardă a celui mai apropiat spital.
    Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce să faceţi.
    În cazul unei supradoze  este important să  cereţi imediat sfatul medicului chiar dacă vă simţiţi bine,
    deoarece, dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică severă,
    întârziată.
    Dacă uitaţi să utilizaţi Panadol 500 mg comprimate efervescente
    Dacă aţi uitat să luaţi o doză, luaţi alta imediat ce v-aţi amintit, iar după 4-6 ore reluaţi tratamentul
    obişnuit. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza
    uitată.
    Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs,  adresaţi-vă  medicului
    dumneavoastră sau farmacistului.
    REACŢII ADVERSE POSIBILE
    Ca toate medicamentele, Panadol 500 mg comprimate efervescente poate provoca reacţii adverse, cu
    toate că nu apar la toate persoanele.
    Încetaţi să mai luaţi Panadol 500 mg comprimate efervescente şi consultaţi medicul dacă observaţi
    următoarele efecte adverse care sunt foarte rare, dar pot apărea:
     reacţii alergice cum ar fi erupţii sau iritaţii cutanate, uneori cu probleme respiratorii sau
    tumefacţie la nivelul buzelor, a limbii, a gâtului sau a feţei;
     iritaţie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;
     vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată;
     dacă anterior aţi avut dificultăţi în respiraţie când aţi luat  acid acetilsalicilic (aspirină) şi/sau
    alte antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament.
    Dacă vă îngrijorează aceste efecte sau dacă aceste comprimate vă influenţează în alt mod, opriţi
    administrarea şi discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.
    Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă
    nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau  farmacistului.

    Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi producătorul(ii) 
    Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
    GlaxoSmithKline Consumer Healthcare
    GlaxoSmithKline Export Limited
    Brentford TW8 9GS, 
    Marea Britanie
    Producătorul(ii)
    GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd.,
    Knockbrack, Dungarvan Co.Waterford,
    Irlanda
    Sau
    FAMAR S.A.
    7, Antousa Av., 153 44 Antousa Attikis
    Grecia

    icon allbkg

    Tagged with:

    Next
    Postare mai nouă
    Previous
    Postare mai veche

    Niciun comentariu:

    Leave a Reply

Comments

The Visitors says